آشنایی با بلبرینگ های کف گرد

بلبرینگ های کف گرد
بلبرینگ های کف گرد

بلبرینگ های کف گرد به صورت یکطرفه و دوطرفه طراحی شده‌اند.

این بلبرینگ‌ها می‌توانند بارهای محوری را به خوبی تحمل کنند اما توان تحمل بارهای شعاعی را ندارند. این بلبرینگ‌ها در دو نوع تک ردیفه و دو ردیفه طراحی شده‌اند. بلبرینگ کف گرد تک ردیفه معمولاً دارای قفس‌های فولادی فشرده شده است و قفس‌های برنجی ماشین‌کاری شده برای بلبرینگ کف گرد دو ردیفه استفاده می‌شود.

متریال بکار رفته در تولید بلبرینگ های کفگرد شامل فولاد با استحکام و مقاومت سطحی بسیار بالا در برابر بارهای محوری می باشد که با درجه صیقل بسیار بالا تولید شده است و در اتصال نیز از گریس هایی با طول عمر بسیار بالا بصورت محدود استفاده می شود.


انواع مختلف بلبرینگ های کف گرد برای تحمل مقدار نیروی مختلفی طراحی شده اند. این بلبرینگ ها نسبت به رولبرینگ های کف گرد برای کاربردهایی مورد استفاده قرار میگیرند که نیروی محوری کمتری را باید تحمل کنند. در صورتی که رولبرینگ های کف گرد بشکه ای یا استوانه ای برای مواقعی استفاده می شوند که بار محوری زیاد نیاز است و همین طور برای شفت هایی که هم محور نیستند را پشتیبانی می کنند.

این نوع بلبرینگ ها معمولا دارای طول عمر بالایی هستند و ساچمه های بکار رفته در ساختمان آنها با اصطکاک بسیار اندک و سایش حداقلی و بصورت کاملا بی صدا عمل می کنند.

در سرعت های بالاتر این بلبرینگ ها نیازمند روغن کاری می باشند که روغن کاری آنها با گریس های ویژه این نوع بلبرینگ صورت می پذیرد.

معمولا، این بلبرینگ ها از دو واشر به عنوان راهگاه تشکیل شده اند که ساچمه ها درون آنها می غلتند. بلبرینگ های کف گرد می توانند برای عملکرد در سرعت های بالاتر اما بارهای کمتر بکار گرفته شوند.

انواع بلبرینگ های کف گرد

بلبرینگ های کف گرد تک ردیفه (single Direction Ball Bearings)

بلبرینگ کف گرد
بلبرینگ کف گرد تک ردیفه

این بلبرینگ ها برای موقعیت دهی محور شافت و تحمل بار وارد شده، فقط از یک طرف مناسب هستند و اصلا نمی توانند بار شعاعی را تحمل کنند.

بلبرینگ کف گرد تک ردیفه از یک واشر با شیار ساچمه، قفسه به همراه ساچمه ها و یک واشر محفظه با شیار ساچمه تشکیل شده است.

واشر محفظه بنا به نیاز می تواند به صورت تخت و مسطح و یا قوسی شکل ساخته شود که در حالت دوم در صورتیکه از یک واشر نشیمن گاه نیز استفاده شود، برینگ قادر به تطابق با ناهمراستائی های اولیه شافت خواهد بود.

نظربه اینکه بلبرینگ قابل تفکیک شدن است، نصب آنها ساده است.

بلبرینگ کف گرد دو ردیفه (Double Direction Ball Bearings)

بلبرینگ های کف گرد دو ردیفه
دو ردیفه

این بلبرینگ ها قادر به موقعیت دهی محوری شافت و تحمل بار محوری از دو طرف می باشند و مانند نوع یک ردیفه نباید بار شعاعی به آنها اعمال نمود.

این بلبرینگ ها شامل یک واشر شافت با دو شیار ساچمه در دو طرف خود، دو سری قفسه و ساچمه و دو واشرمحفظه هستند که همانند نوع قبلی (یک ردیفه) واشرهای محفظه می توانند به صورت مسطح یا قوسی شکل باشند. این نوع بلبرینگ ها نیز قابل تفکیک شدن هستند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

آموزش ها

بلبرینگبلبرینگ_کف_گردبلبرینگ_های_کف_گردتک_ردیفهدو_ردیفهرولبرینگکف_گرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *