انواع نوار نقاله یا تسمه نقاله ها

انواع نوار نقاله
نوار نقاله

نوار نقاله ( conveyor belt) یا تسمه کانوایر از مهم ترین ابزار ها در صنعت می باشند که برای انتقال مواد و وسایل و قطعات تولید شده از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شوند.

نوار یا تسمه نقاله ها معمولا متشکل از یک تسمه می باشند که روی یک غلطک فلزی نصب شده است و این تسمه را به حرکت در می آورد.

بالا رفتن راندمان کاری و کاهش هزینه ها از مزیت های نوار نقاله ها به شمار می رود.

مثال عینی نوار نقاله ها تردمیل می باشد و اساس کار این دو وسیله به یک صورت است.

حال به سراغ انواع مختلف نوار نقاله ها می رویم و یکی یکی آن ها را توضیح می دهیم.

1- تسمه نقاله PVC:

در برخی از صنایع به خصوص صنایع غذایی به علت حساسیت مواد نمی توان از تسمه نقاله های لاستیکی استفاده کرد پس در این گونه صنایع از تسمه نقاله های PVC استفاده می شود و با استفاده از آن ها مواد غذایی و خوراکی از یک نقطه به نقطه ای دیگر حمل می شوند.

2- تسمه نقاله پلاستیکی ( مدولار):

این تسمه ها کاملا از جنس پلاستیکی می باشند و بیشتر در صنایع بهداشتی و صنایع مواد شوینده استفاده می شوند و به علت پلاستیکی بودن آن ها در صنایع غذایی که حساسیت بیشتری دارند مورد استفاده قرار نمی گیرند.

3- تسمه نقاله برزنتی ( الواتوری):

این نوار یا تسمه نقاله ها تقریبا ساختاری شبیه به نوار نقاله های پلاستیکی دارند با این تفاوت که جنس نوار آن ها از برزنت می باشد. نوار نقالی های برزنتی بسیار مقاوم می باشند.

4- نوار نقاله نمدی یا پارچه ای:

این نوار یا تسمه نقاله ها ساختاری شبیه به نوار نقاله های PVC دارند و تمامی مزیت های آن ها را دارا می باشند با این تفاوت که جنس نوار آن ها به جای PVC، نمد، پارچه، پلی استر و یا الیاف کتان می باشد.

این تسمه ها به علت سازگار بودن با مواد غذایی و دارویی در صنایع غذایی و دارویی استفاده می شوند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

آموزش ها

PVCتسمهتسمه_نقالهتسمه_نقاله_PVCتسمه_نقاله_برزنتیتسمه_نقاله_پارچهتسمه_نقاله_پلاستیکیتسمه_نقاله_نمدیمدولارنوارنوار_نقالهنوار_نقاله_PVCنوار_نقاله_برزنتینوار_نقاله_پلاستیکینوار_نقاله_نمدی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *