بلبرینگ و رولبرینگ چیست؟

بلبرینگ و رولبرینگ
بلبرینگ و رولبرینگ

در این نوشته به بررسی بلبرینگ و رولبرینگ می پردازیم و ضمن بررسی تفاوت آن ها با انواع مختلف بلبرینگ و ورلبرینگ آشنا می شویم.

بیرینگ از عنوان انگلیسی Bearing ( که از فعل to bear به معنی تحمل کردن) گرفته شده است.
در اصطلاح عامیانه به همه انواع بیرینگ ها بلبرینگ گفته می شود که مخفف شده ball bearing می باشد.

بلبرینگ ها( Ball bearing ) چرخنده هایی از خانواده یاتاقان ها می باشند که کاربرد وسیعی در صنعت دارند. بلبرینگ‌ها می‌توانند هم بارهای شعاعی و هم بارهای محوری را تحمل کنند و معمولاً در جاهایی به کار می‌روند که بار به نسبت کوچک باشد.

طرز کار بلبرینگ ها

در بلبرینگ ها بار از لایه ی خارجی به گوی‌ها انتقال داده می‌شود و سپس از گوی ها فشار به لایه ی داخلی منتقل می‌گردد.

به دلیل این که گوی ها کروی می باشند، نقطه ی تماسشان با لایه‌های درونی و بیرونی بسیار کم است، در نتیجه گوی ها می‌توانند بسیار نرم حرکت کنند؛ اما در اینجا یک مشکل نیز وجود دارد و آن این است که چون محل تماس کوچک است، اگر فشار بیش از حدی به گوی‌ها وارد شود می‌تواند موجب تغییرشکل یا خردشدن گوی ها شود، که در این موارد باید از یاتاقان‌های غلطکی یا یاتاقان‌های غلطکی مخروطی‌شکل استفاده کرد.

گونه ی خاصی از بلبرینگ‌ها، بلبرینگ‌های محوری نام دارند که برای سرعت‌های پایین در نظر گرفته شده‌اند و نمی‌توانند بارهای محوری شدید را تحمل کنند و از این بلبرینگ های محوری در میز های گردان استفاده می شود.

طرز کار بلبرینگ

تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ

تفاوت بین بلبرینگ و رولبرینگ، در مقاومت آنها در برابر بارهای وارد شده به آنها می باشد. در صورتی که بار وارد شده از نوع شعاعی باشد، می توان از رولبرینگ استفاده کرد،چرا که رولبرینگ ها در برابر این نوع بارها بسیار مقاوم اند.

اگر هم بار شعاعی و هم بار محوری به آن وارد شود، از بلبرینگ استفاده می شود. در واقع بلبرینگ ها گونه ای از یاتاقان ها هستند که می توانند هم بارهای شعاعی و هم بارهای محوری را تحمل کنند و معمولا در جاهایی به کار می روند که بار به نسبت کوچک باشد.

در رولبرینگ ها نیز سطح تماس ساچمه با سطوح، به صورت یک خط می باشد. به همین دلیل این نوع بلبرینگ ها قادر خواهند بود فشار بسیار زیادی از نوع شعاعی را تحمل کنند ولی قادر به تحمل کردن فشار زیاد از نوع محوری نمی باشند.

انواع بلبرینگ و رولبرینگ

انواع بلبرینگ و رولبرینگ
بلبرینگ

بلبرینگ ها انواع مختلف بر اساس استفاده های گوناگونی دارند که هر کدام قابلیت تحمل بار مشخص محوری ، شعاعی و یا هر دو را دارا می باشند .

انواع بلبرینگ عبارتند از :

  1. بلبرینگ های شیار عمیق
  2. بلبرینگ های تماس زاویه ای
  3. بلبرینگ های کف گرد : بلبرینگ های کف گرد یک ردیفه ، بلبرینگ های کف گرد دو ردیفه
  4. بلبرینگ های خود تنظیم

رولبرینگ ها نیز از خانواده ی بلبرینگ ها می باشند با تفاوت اینکه قابلیت تحمل بار بیشتر و سرعت پایین ترین را دارند

انواع رولبرینگ عبارتند از :

1.رولبرینگ های استوانه ای ، رولبرینگ های استوانه ای کف گرد ، رولبرینگ های استوانه ای ضربدری ، برینگ های پرغلتک استوانه ای

2.رولبرینگ های سوزنی ، رولبرینگ های سوزنی با پوسته کشیده شده ،رولبرینگ های سوزنی کف گرد

3.رولبرینگ های مخروطی : رولبرینگ های مخروطی تک ردیفه و رولبرینگ های مخروطی دو ردیفه

4.رولبرینگ های بشکه ای ، رولبرینگ های بشکه ای کف گرد

از مهم ترین شرکت های تولید بلبرینگ و رولبرینگ می توان به SKF و NSK اشاره کرد

[تعداد: 3    میانگین: 3.3/5]

آموزش ها

ball_bearingBearingاستوانه_ایبرینگبشکه_ایبلبرینگبلبرینگ_تماس_زاویه_ایبیرینگتماس_زاویه_ایخود_تنظیمرولبرینگرولبرینگ_استوانه_ایشیار_عمیقکف_گردیاتاقانیاتاقان_توپی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *