تسمه های تایم را بیشتر بشناسیم

تسمه های تایمینگ
تسمه تایم

تاریخچه تسمه های تایم

تسمه تایم (Timing belts) برای بار اول درسال 1945 مورداستفاده قرار گرفت، در دهه 1950 بیل دوین یک پانهارد مسابقه ای خاص با موتور تغییر یافته که سرسیلندرهای نورتون مکس ویک تسمه لاستیکی دندانه دار(تسمه تایمینگ) که بالای هر بادامک هر سرسیلندر یک نورتون قرار داشت،ساخت.

این ماشین با این تسمه تایمینگ که خیلی خاص بود برنده جایزه قهرمانی بین المللی SCCA سال 1956 آمریکا شد. از اوایل سال 1900 تسمه های تایمینگ صنعتی با ناوری و مواد خیلی پیشرفته طراحی و ساخته شده اند.

آشنایی بیشتر با تسمه های تایم

تسمه تایم مانند زنجیر و چرخ دنده عمل میکند ودنده های این تسمه درگیری مناسبی با شیارهای چرخ دنده ایجاد میکند و در ماشین آلات کاشی و سرامیک، چاپ و بسته بندی،نفت و پتروشیمی، موادغذایی و… به کار میرود.

تسمه تایمینگ در خودروها و در صنایع استفاده شایانی دارند. این تسمه به نوعی تسمه مکانیکی و ضدلغزش اطلاق میشود و ممکن است تسمه تایمینگ اینگونه نیز تعبیر شود، تسمه ای دندانه دار(آجدار) و تسمه قابل انعطاف که دندانه ها به نحوی داخل سطوح آن شکل گرفته است.

تسمه تایم چرخش و دوران میل لنگ را همزمان سازی میکند، به نحوی که سوپاپ های موتور در مدت زمان مشخص و معینی باز و بسته میشوند و در طی مکش و بیرون دهی سیلندر ضربه میزنند.

تسمه تایمینگ صنعتی همانند:

XL ، L ، H ، XH ، XXH ،T5 ، T10 ، T20 ، AT5 ، AT10 ، AT20

این نوع تسمه تایم هایی که در بالا ذکر شد ، دنده های تخت دارند و گاها” با روکش ضد سایش در صنایع کاشی یا چاپ و بسته بندی استفاده میشوند.

نوع دیگر عبارت اند از تسمه تایم های صنعتی:

3M ، 5M ، 8M ، 14M

و در این نوع تسمه تایمینگ ها،دنده ها یا به صورت گرد و یا به صورت نیم گرد طراحی شده اند.

تسمه تایمینگ ها گاه از جنس لاستیکی با نخ منجید و گاه از جنس پلی ارتان و سیم میباشد.

در صنایع چاپ و بسته بندی ، این تسمه با کاور لیناتکس (ضدسایش) مورد استفاده قرار میگیرد.

اما در صنایع کاشی سازی تسمه تایمینگ گاها” با ضدسایش و گاه با گریپ های ضد سایش همراه میباشد که در این صنعت این تسمه به صورت کشویی کار میکند.

طول عمر تسمه تایمینگ

از آنجا که لاستیک و متریال بکار رفته در ساختمان تسمه تایمینگ در اثر حرارت تولید شده به مرور زمان دچار استحلاک میشوند این تسمه هایصنعتی بصورت دوره ای نیاز به تعویض پیدا می کنند.

این امر در مورد موتورهایی که نشت روغن دارند و احتمال تماس روغن با تسمه تایمینگ بالاست می بایست در مدت زمان کوتاهتری صورت پذیرد.

البته برخی از تسمه تایمینگ های صنعتی مدرن از ترکیباتی که در مقابل حرارت بالا مقاومت دارند مانند نیتریل غنی شده تولید میشوند اما قیمت آنها بسیار بالا می باشد.

طول عمر تسمه تایمینگ توسط تولید کنندگان آن بر حسب مدت زمان کاری و یا فاصله حرکتی تعیین میشود.

عدم تعویض به موقع این تسمه ها با توجه به نقش بسیار حساسی که در تنظیم و هماهنگی عملکرد قطعات دیگر موتور دارد میتواند سبب ضررهای بسیار سنگین، قفل و یا شکستن دیگر اجزای موتور گردد.

بصورت معمول در خودرو ها هر 50000 الی 80000 کیلومتر زمان تعویض تسمه تایمینگ فرا می رسد.

در اغلب موارد فولی نیز همزمان با این تسمه ها تعویض میشود.

در صورت عدم تعویض به موقع تسمه تایمینگ صنعتی معمولا ابتدا دندانه های داخلی خورده شده و بعد تسمه بصورت کلی شل شده و با افزایش طول مواجه میشود که در هر دو حال در انجام وظیفه اصلی خود دچار مشکل خواهد شد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با این تسمه ها و شناخت انواع آن ها به مطلب انواع تسمه های تایمینگ سپاهان کالا مراجعه کنید.

کد خوانی تسمه تایمینگ صنعتی چگونه است؟


تسمه تایمینگ معمولا به یک کد که تلفیقی از حروف انگلیسی و اعداد است مشخص میشود.

از سمت چپ به راست معمولا ست اول ارقام مشخص کننده طول تسمه تایمینگ صنعتی می باشد.
640-8MX-12
در مشخصه بالا طول 640 میلیمتر است. البته نوع گام های دنده ها متفاوت نیز هستند در دسته گامهای MXL برخی کمپانی ها از ست اول اعداد برای مشخص کردن طول گام و برخی دیگر برای مشخص کردن تعداد دنده ها استفاده می کنند.

ست کاراکتر بعدی یعنی طول گام 7 میلیمتر و پروفیل دنده از نوع MX طول گام دنده 3، 5، 8 و 14 میلیمتر بطور معمول استاندارد های اغلب کارخانجات می باشند.

آخرین ست اعداد نیز در کد ها که در بالا 12 میلیمتر است بیانگر عرض تسمه تایمینگ بر حسب میلیمتر می باشد.

البته این برای تولید کنندگان متریک صدق می کند و تولید کنندگان سیستم آمریکایی که ابعاد خود را بصورت اینچی بیان می کنند عدد نوشته شده با یک صفر مبنا خورد و بر حسب اینچ بیان میشود بعنوان مثال 012 بیانگر عرض 0.125 اینچ برای تسمه تایمینگ می باشد.

در اغلب مواقع در انتهای کد قید شده یک حرف انگلیسی نیز افزوده میشود که بیانگر متریال بکار رفته در تولید تسمه تایمینگ صنعتی است.

این حروف بطور معمول عبارتند از G به معنای نئوپرین با افزونه فایبرگلاس، UP برای پلی اورتان با افزونه پلی استر، US برای اورتان با افزونه استیل می باشد. 8MX مشخص کردن

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

آموزش ها

BELTBeltsانواع_تسمه_تایمتسمهتسمه_تایم_صنعتیتسمه_تایمینگتسمه_های_تایمفروشگاه_تسمه_تایمقیمت_تسمه_تایم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *